Menu

Film wojenny

- Gatunki
Film wojenny

Film wojenny porusza tematykę dotyczącą wojny, bitew toczących się na lądzie, w wodzie i powietrzu, porusza losy jeńców wojennych zarówno autentyczne jak i fikcyjne. Każdy z nas ma swój ulubiony tytuł filmu z gatunku wojennych. Lista zapewne byłaby dłuższa niż tu prezentowana, ale wybrane tytuły zapewne chętnie każdy widz obejrzałby ponownie.

Hubal” (1973, reż. Bohdan Poręba)

To film wojenny, film biograficzny opowiadający historię o pierwszym oddziale partyzanckim i jego dowódcy majorze „Hubalu” Henryku Dobrzańskim. Film przykuwa uwagę widza ciekawą fabułą, oddanym realizmem, bohaterstwem zwykłych ludzi.

Kanał” (1956, reż. Andrzej Wajda)

Jeden z najlepszych filmów Andrzeja Wajdy, przedstawia przedzierający się oddział żołnierzy AK próbuje przez kanały dostać się do broniącego się jeszcze Śródmieścia. Film wojenny pokazuje ostatnie godziny życia żołnierzy AK i ostatnie chwile Powstania Warszawskiego.

Pianista”(2002, reż. Roman Polański),

Jako godny obejrzenia jest film wojenny pt. „Pianista”, który przedstawia losy Władysława Szpilmana, świetnego polskiego pianisty w okupowanej Warszawie, podczas drugiej wojny światowej. Muzyk stara się przeżyć każdy dzień w ukryciu, w zrujnowanej i opustoszałej stolicy.

Stalingrad” (1993, reż. Joseph Vilsmaier)

Koniec lata 1942 roku. Żołnierze batalionu szturmowego Wermachtu Fritz Reiser i Manfred Rohleder, po urlopie spędzonym na Riwierze Włoskiej zostają skierowani do Stalingradu. Istnieją ich obawy, czy zdążą przed rosyjską zimą. Nastała zima, żołnierze starają się przełamać obronę Stalingradu.

Chłopiec w pasiastej piżamie” (2008, reż. Mark Herman)

Syn niemieckiego oficera SS 8-letni Bruno zaprzyjaźnia się z żydowskim chłopcem o imieniu Szmul, przebywającym w obozie. Zazdrości mu, że może beztrosko bawić się z innymi dziećmi, a on sam w pustym ogrodzie, poza bramy którego nie wolno mu wychodzić. Wojna widziana oczami dzieci i dorośli, których zło zostaje w końcu ukarane. Świetni mali bohaterowie, świetny film wojenny z perspektywy dziecka.

Parszywa dwunastka” (1967, reż. Robert Aldrich)

Trwa druga wojna światowa, Anglia, 1944 rok . Amerykański major Reisman (Lee Marvin) dowodzi oddziałem złożonym z dwunastu skazanych na egzekucję lub długoletnie więzienie, którzy mają wykonać zadanie – zlikwidować grupę wysokich rangą niemieckich oficerów, którzy przyjeżdżają na urlop znajdują się w niedostępnym zamku we Francji. Dobra obsada i doskonały film wojenny.

Pluton” (1986, reż. Oliver Stone)

Na misję do Wietnamu jedzie młody amerykański żołnierz Chris Taylor (Charlie Sheen). Zmaga się nie tylko z działaniami na polu bitwy w parnej, wilgotnej dżungli, ale także z własnymi słabościami jakimi są strach, gniew.

Jak rozpętałem II wojnę światową” (1969, reż. Tadeusz Chmielewski)

Świetny film wojenny, komediowy i przygodowy. który doczekał się trzech części. Szeregowiec Franek Dolas (Marian Kociniak) jest przekonany, że rozpętał II wojnę światową. Akcja filmu rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce. Film pokazuje jak Franek wpada w coraz większe tarapaty.

Dodaj komentarz