Oscar to popularna nazwa najbardziej pożądanej nagrody w dziedzinie filmu. Pełna nazwa statuetki to: Nagroda Akademii Filmowej, przyznawana zaś jest przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wręczenie nagród odbywa się corocznie podczas uroczystej gali, zwykle ma ona miejsce wczesną wiosną.
Z wyłączeniem jednej kategorii Oscary przyznawane są filmom anglojęzycznym i dotyczą przeważnie kinematografii amerykańskiej.
Nagrody Akademii Filmowej ufundowano w roku 1927. Pierwsze nagrody zaprezentowano dwa lata później. Gala trwała wówczas 15 minut i uczestniczyło w niej 250 osób. Jak można wywnioskować na podstawie tych liczb, nagrody nie cieszyły się wówczas wielkim zainteresowaniem. Do zwiększenia popularności w dużej mierze przyczynił się rozwój mediów masowych. Podczas pierwszego dziesięciolecia wyniki podawane były prasie do publikacji o godzinie 23:00 w noc gali. Praktyki tej zaprzestano, gdy w 1940 roku Los Angeles Times opublikował listę zwycięzców zanim odbyło się oficjalne wręczenie nagród. Od tego momentu nazwiska uhonorowanych osób przechowywane są w zapieczętowanych kopertach.
Zmienił się także sam system wyłaniania laureatów. Obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach. W każdej z nich ogłasza się maksymalnie 5 nominacji, oprócz kategorii „Najlepszy film” w której od 2009 roku nominuje się 10 obrazów. Wręczana statuetka to postać rycerza, stojącego na rolce filmu. Statuetka waży niespełna 4 kilogramy i ma 35 cm wysokości. Wykonana jest z tzw. „britannium”, czyli stopu cyny, antymonu i miedzi pokrytego 24-karatowym złotem. Projekt statuetki towarzyszy uroczystości od samego początku.
Dotychczas trzem filmom udało się szczególnie zapisać w historii nagród. Rekordowymi zdobywcami Oscarów są: Ben-Hur z 1959 roku, Titanic z 1997 roku oraz Władca Pierścieni: Powrót króla z 2003 roku. Wszystkie trzy obrazy zdobyły po 11 nagród, jednak tylko temu ostatniemu udało się zdobyć Oscara we wszystkich kategoriach, w których był nominowany. Titanic bowiem uzyskał nominacji 14, zaś Ben-Hur – 12.
W 2016 roku Amerykańska Akademia Filmowa w szczególności wyróżniła film „Zjawa”, który na 24 możliwe kategorie zdobył aż 12 nominacji, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię oraz najlepszego aktora. Ta ostatnia nominacja będzie jednocześnie kolejną szansą dla Leonardo di Caprio. Aktor był już nominowany przez Amerykańską Akademię Filmową czterokrotnie: w roku 1994 za rolę w filmie „Co gryzie Gilberta Grape’a”, w 2005 roku za „Aviatora”, w 2007 roku za rolę w filmie „Krwawy Diament” oraz przed dwoma laty za „Wilka z Wall Street”. Wydawało się, że rolą w tym ostatnim dziele zachwyci jury na tyle, że wreszcie upragniony Oscar trafi do jego rąk, jednak i tym razem ta kreacja nie przyniosła spodziewanego rezultatu. Być może ta sztuka uda się w tym roku.
Ciekawe będzie również rozstrzygnięcie w kategorii: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Jedną z nominowanych jest Jennifer Lawrence, która za rolę w filmie „Joy” wyróżniona została wcześniej Złotym Globem. W wyścigu do Oscara ma jednak bardzo silną konkurencję, zwłaszcza w postaci Cate Blanchett.
Nazwiska tegorocznych Oscarów poznamy na uroczystej gali już 28 lutego.