Menu

Popularność seriali telewizyjnych

- Gatunki
Popularność seriali telewizyjnych

Jeszcze kilkanaście lat temu seriale telewizyjne były adresowane raczej do osób, które całe swoje dnie spędzają w domach. Najczęściej oglądały je więc gospodynie domowe oraz starsze osoby. Większość stacji z tego tytułu stawiała na seriale obyczajowe i dramatyczne, które panie uwielbiały. Oczywiście, pojawiały się również seriale przeznaczone dla mężczyzn, jak Drużyna A, czy MASH, jednakże były to produkcje nieliczne. Wiele stacji telewizyjnych zorientowało się jednak, że przyszłość ich zależy właśnie od seriali. Zdecydowano się na kilka ryzykownych projektów, aby przekonać nieco publikę przed telewizorami do obejrzenia serialu. Amerykańskie stacje przeznaczyły na te seriale ogromne ilości pieniędzy, co spowodowało sukces.

Okazało się, że Amerykanie bardzo chętnie wieczory spędzają właśnie w domach przed telewizorami. Hity, takie jak Miasteczko Twin Peaks przyciągnęły przed telewizory miliony widzów. Później, wszystko poszło już gładko. Każdego roku kolejna stacja telewizyjna zaczynała puszczać na antenie całkiem nowy serial. Część z nich przyjmowana była z ogromnym zadowoleniem, zaś niektóre nie cieszyły się większą popularnością i zdejmowane były z anteny już po jednym nieudanym sezonie. Wielkim powodzeniem zawsze cieszyły się seriale produkowane przez stację hbo. Stacja słynie z seriali ukazujących życie amerykańskich żołnierzy w trakcie wojen. Są to zarówno seriale współczesne, ukazujące realia wojny w Afganistanie, jak i te, które dotyczyły II wojny światowej, czy też wojny w Wietnamie. Seriale te doczekały się wielu prestiżowych nagród i uznania na całym świecie. Puszczano je również polskim widzom, na naszym polskim kanale hbo.

Niezwykłą sławą cieszył się również przez dziewięć bitych lat serial produkcji tej stacji – Rodzina Soprano. Opowiadał on o losach rodziny włoskiego mafioza, który rządzi podziemiem, a jednocześnie boryka się z problemami psychicznymi i odwiedza co jakiś czas panią psycholog. Serial z zapartym tchem oglądano przez kilka lat na całym świecie. James Gandolfini, który odtwarzał w serialu główną rolę zyskał wielką popularność i zagrał jeszcze w kilku filmach. Seriale zaczęły powoli dotykać różnej tematyki. Każdy widz mógł w nich znaleźć coś dla siebie.

Połowa świata z wielkimi emocjami śledziła również serial Lost, który zrobił furorę również u nas i został wyemitowany w telewizji publicznej jeszcze w tym samym roku, kiedy mogli zobaczyć go Amerykanie. Serial ten wzbudzał wielkie emocje i niezmiennie interesował. Dzięki niemu, bardzo szybko kręcenie seriali w Ameryce nabrało tempo. Producenci telewizyjni dostrzegli bowiem, że ludzie bardzo chętnie seriale oglądają i czekają na kolejne wątki. Szybko pojawił się serial Prison Break, który opowiada o losach dwóch braci próbujących wydostać się na własną rękę z więzienia. Poza tym, równolegle zaczęto kręcić również serial pod tytułem Doctor House.

Seriale medyczne pełnią specjalną rolę wśród wszystkich seriali. Skupiają one bowiem od wielu lat całe rodziny przed telewizorami. Takie produkcje jak Ostry dyżur, Dr House, Grey’s Anatomy, czy nawet Trauma, doczekały się bowiem wielu sezonów. Również w naszym kraju kręci się takie seriale z dużym powodzeniem. Na dobre i na złe nie znika z ekranów polskich telewizorów już od kilkunastu lat. Cała ekipa lekarzy w szpitalu została już praktycznie wymieniona przez młodsze pokolenie, a nadal cieszy się on ogromną popularnością. Ludzi interesują takie zawody, dlatego też dużą popularnością cieszy się też serial Nurse Jackie, o pielęgniarce, która nie potrafi poradzić sobie ze swoim nałogiem i z narkotykami. W serialu zagrała również aktorka odtwarzająca żonę Tony’ego Soprano.

Poza lekarzami, chętnie podglądamy również policjantów, strażaków i kryminalistyków. Ciągnie nas do emocji i do wartkiej akcji. Dlatego też od wielu lat nie znikają z anteny telewizorów, również w Polsce Kryminalne Zagadki, Bones, Castle, Miami Vice i inne tego typu seriale. Widzowie kochają zagadki kryminalne i zbrodnie na ekranie i bardzo chętnie poszukują mordercy wraz z bohaterami serialu. Producenci płacą ogromne pieniądze aktorom, którzy wcielają się w role głównych bohaterów i są oni uważani za duże gwiazdy.

Zachęca to popularne amerykańskie stacje telewizyjne do tworzenia całkiem nowych seriali. Chętnie są one kupowane następnie przez stacje telewizyjne na całym świecie. Ostatnio ogromną popularnością cieszył się serial pod tytułem American Horror Story. Jest to faktyczny horror odcinkowy. Co ciekawe, każdy sezon opowiada zupełnie inną historię, na przykład nawiedzonego domu, szpitala psychiatrycznego, czy też cyrku, ale grają w nim ci sami aktorzy. Wcielają się oni wspaniale w zupełnie różne postaci, co dodaje serialowi jeszcze grozy. Producenci są w stanie posunąć się naprawdę daleko, dlatego też serial przeznaczony jest jedynie dla widzów dorosłych. Wspaniałe role odgrywają w nim Jessica Lange i Kathy Bates, znane hollywoodzkie aktorki w średnim wieku.

Co ciekawe, ogromną popularnością cieszą się również sitcomy, czyli krótkie seriale komediowe. Amerykanie kochają je bardzo i oglądają przynajmniej jeden każdego dnia. Zaczęło się to wszystko od seriali Dwóch i pół, Jak poznałem Waszą Matkę, czy też Różowe lata siedemdziesiąte. Wcześniej widzowie pokochali również Frasiera i Sneifelda, czyli prawdziwych komików, ale dopiero wtedy nastąpił boom na sitcomy. Dzisiaj, każdego sezonu kręci się ich przynajmniej kilka. Ogromną popularnością cieszy się serial Modern family, który każdego roku zdobywa wiele cennych nagród. Poza tym, widzowie kochają również bohaterów seriali Last Man standing, Last Man on earth, Two broke girls i Big Bang Theory. Ten ostatni cieszy się tak ogromną popularnością, że odtwórcy głównych ról serialu za każdy odcinek, który trwa kilkanaście minut otrzymują gażę w wysokości miliona dolarów. Jest to precedens na skalę światową. Amerykańska publika kocha sitcomy, dlatego też twórcy ich nie oszczędzają na prawdziwych gwiazdach. Nawet najwięksi amerykańscy aktorzy nie wstydzą się występowania w serialach i bardzo chętnie grywają w nich chociażby epizodyczne role.

W Polsce nadal najchętniej stacje kupują seriale amerykańskie. Przez wiele lat polskie gospodynie podziwiały losy bohaterów Mody na sukces, jednakże serial stracił swoją widownię i zmieniono go na całkowicie inną produkcję, tym razem nie amerykańską – Wspaniałe stulecie, która opowiadała o losach Sulejmana. Serial również cieszył się powodzeniem. Powoli zaczynamy jednak raczkować i kręcić swoje własne seriale. Dzieje się to z mniejszym lub większym powodzeniem. Seriale takie jak Klan, czy M jak miłość, z roku na rok cieszą się już mniejszym powodzeniem. Widzowie znają już możliwości amerykańskich scenarzystów i nie są w stanie zadowolić się takimi produkcjami. Często podejmowane są próby nakręcenia seriali kryminalnych i sensacyjnych, jednakże stacje telewizyjne przeznaczają na ten cel znacznie zbyt mało środków i seriale te po prostu nie mogą się udać. Dużo kręci się również seriali obyczajowych. Ostatnio dużą popularnością cieszy się serial z Małgorzatą Kożuchowską w roli głównej – Druga szansa. Widzowie kochają tę aktorkę również z serialu Rodzinka.pl, który od wielu lat gości na naszych ekranach. Jest to serial komediowy, który powstał na podstawie francuskiego scenariusza.

Powoli nasz rynek seriali zmienia się na lepsze i jest nadzieja na to, że amerykańskie produkcje choć w części zostaną zastąpione przez nasze rodzime. Nie ma jednak szans na tak duży rozmach, jak na przykład w serialu Gra o tron.

Dodaj komentarz