Menu

Przyciąganie zainteresowania nazwiskami

- Produkcja filmów
Źródło: więcej
Przyciąganie zainteresowania nazwiskami

W przypadku najbardziej popularnych, lubianych i cenionych aktorów na świecie, samo ich nazwisko na plakacie lub w obsadzie sprawia, że film niemal z miejsca zyskuje o kilkadziesiąt tysięcy widzów więcej oraz zainteresowanie ze strony mediów. Główne portale kulturalne i filmowe oczywiście wyłapują z tłumu także bardziej offowe i niezależne produkcje, ale wielki hit z udziałem znanych i nagradzanych nazwisk praktycznie bez żadnej dodatkowej reklamy znajdzie swoją drogę na czołówki serwisów i magazynów. Dlatego taka strategia polegająca na zatrudnianiu do produkcji samych czołowych aktorów świata, stosowana jest dość często – przede wszystkim przez wielkie wytwórnie filmowe.

Nazwisko reżysera jest w stanie bardzo mocno działać na świadomość widzów oraz krytyków, przede wszystkim jeśli przez lata kręcenia filmów pozostali oni wierni swojemu stylowi i jednocześnie cały czas trzymali wysoki poziom. Do nazwisk takich bez wątpienia można zaliczyć Woodyego Allena, który szczególnie wyspecjalizował się w specyficznych komediach, w których również sam występuje – przeważnie w kluczowych dla scenariusza rolach. Jest to na tyle płodny reżyser, że czasami w ciągu jednego sezonu kinowego potrafi wyprodukować dwa lub trzy filmy. Korzysta z pomocy tych samych, sprawdzonych już przez siebie aktorów i stosuje podobne narzędzia stylistyczne oraz gwarantuje to samo poczucie humoru, przez lata. Ta stabilność twórcy i jego rozpoznawalność sprawiają, że na filmy Woodyego Allena bez względu na ich recenzje, formę promocji czy obsadę, zawsze przychodzą ci sami wierni fani – a ich liczebność jest na tyle duża, że jego filmy prawie zawsze stają się finansowymi przebojami w globalnej skali.

Nie brakuje jednak wśród kinomaniaków również tych, którzy decydują się na śledzenie swoich ulubionych scenarzystów – ich rola w filmie jest często niesłusznie bagatelizowana. Oczywiście nie brakuje przykładów filmów, w których za scenariusz odpowiada jednocześnie reżyser czy producent – są jednak i tacy specjaliści od pisania skryptów, którzy kompletnie nie zajmują się przesiadywaniem na planach i promowaniem swoich dzieł. Chętnie piszą w zaciszu domowym i sprzedają swoje pomysły tym, którzy zapłacą więcej. A ponieważ pisanie ciekawych dialogów komediowych i tworzenie scenariusza do horroru różni się od siebie bardzo mocno, przeważnie scenarzysta ogranicza się do tylko jednej specjalizacji, dzięki czemu jego dzieła są bardzo realistyczne, nietuzinkowe i zaskakujące.

To ważne w kinie, aby w bardzo dobrze znanych i rozpracowanych już przez widza konwencjach wprowadzać zaskakujące zwroty akcji. Setny horror i tysięczna komedia romantyczna nie może być tak oryginalna, by całkowicie powalić na kolana widzów i krytyków, ale tym bardziej każde nietuzinkowe rozwiązanie i odejście od utartego schematu gatunku jest doceniane i zaliczane in plus. Wciąż jednak najliczniejsza grupa widzów podążą do kin i na sklepowe półki w poszukiwaniu swoich ulubionych aktorów i to ich nazwiska stanowią dla nich największą przynętę.

Dodaj komentarz