Menu

Andrzej Wajda – polski reżyser wszechczasów

- Reżyseria
Andrzej Wajda – polski reżyser wszechczasów

Andrzej Wajda to niekwestionowany król polskiej reżyserii. Jego nazwisko znane jest szerokiemu gronu osób nie tylko w ojczyźnie, ale i na całym świecie. Jest on też jednym z nielicznych polskich laureatów najważniejszej nagrody na świecie, przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, zwaną potocznie Oskarem, którego otrzymał w progu XXI wieku, w 2000 roku za całokształt twórczości artystycznej w dziedzinie filmu. Nie jest to oczywiście jedyna przyznana temu wybitnemu reżyserowi nagroda. W toku swojej kariery został też wyróżniony Złotym Niedźwiedziem podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Berlinie, Złotą Palmą w Cannes, Krzyżem Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach na terenie północnej Polski. Oprócz pracy w roli reżysera, jest też scenarzystą. Swoją twórczością nawiązuje do romantyzmu i symbolizmu, stara się też podjąć w niej rozważania na temat narodowych mitów związanych z naszym państwem i jego obywatelami. Do tej pory Wajda ma za sobą cztery związki małżeńskie. Był mężem kolejno artystki Gabrieli Obremby, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych Zofii Żuchowskiej, polską znaną aktorką, obecnie przewodniczącą fundacji wspierającej chore dzieci – Beatą Tyszkiewicz, z którą ma córkę Karolinę oraz Krystyną Zachwatowicz, z którą związany jest do dziś.

Reżyser jest absolwentem łódzkiej filmówki, której dyplom ukończenia uzyskał w 1960 roku. Jednym z pierwszych ważniejszych dzieł Andrzeja Wajdy jest film pod tytułem „Popiół i diament”, podczas którego realizacji pełnił on funkcję reżysera i scenarzysty. Dzieło, będące ekranizacją powieści Jerzego Andrzejewskiego odbiło się głośnym echem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wajda bardzo często sięgał po historie opisane już wcześniej przez wybitnych polskich pisarzy. W 1972 roku reżyser zekranizował dramat narodowy Stanisława Wyspiańskiego, pod tytułem „Wesele” przedstawiający osoby reprezentujące niemalże wszystkie obecne w polskim społeczeństwie klasy i podający do rozwagi mity narodowe.

Dwa lata później Wajda wykreował film „Ziemia obiecana” nawiązujący do poetyckiej historii stworzonej przez Władysława Reymonta. Końcem lat siedemdziesiątych powstał też film bazujący na historii zobrazowanej w utworze Jarosława Iwaszkiewicza, pod tytułem „Panny z Wilka”, podejmującego problem przemijania i śmierci. Do ważniejszych dzieł Wajdy należą także „Człowiek z marmuru” i jego kontynuacja „Człowiek z żelaza”, które podejmują tematykę ciężkich czasów komunistycznych. Artysta zekranizował także polską epopeję narodową – „Pana Tadeusza”, „Zemstę”, i „Pannę Nikt”. Do najnowszych dzieł Andrzeja Wajdy należą: wzruszający film historyczny „Katyń”, przedstawiający losy polskich żołnierzy i inteligencji u progu drugiej wojny światowej, brutalnie i bestialsko rozstrzelanych w lasach katyńskich, a także film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” z 2013 roku, obrazującego losy wielkiego męża stanu – Lecha Wałęsy i jego walkę o wolną i suwerenną Polskę.

Andrzej Wajda to bezapelacyjnie wielki polski reżyser i scenarzysta. Jego dzieła podziwiane będą przez kolejne pokolenia, jeszcze przez bardzo długi czas. Ludzie z takimi talentami rodzą się bardzo rzadko, a pamięć o nich i ich twórczości nigdy nie powinna zaginąć.

Dodaj komentarz