Menu

Casting do filmu

- Produkcja filmów
Casting do filmu

Producent, który planuje wyprodukować film, zmuszony jest podjąć wiele kluczowych decyzji, od których często będzie zależeć sukces kasowy produkcji. Dobiera reżysera, a często też sam pełni tę rolę, zatrudnia najlepszych specjalistów w branży, a także organizuje casting do filmu. Obsada aktorska, która pojawi się w filmie, ma często nieoceniona rolę. Oglądając w zwiastunie filmowym znanych i cenionych aktorów, na pewno działa to zachęcająco na potencjalnych widzów, którzy zdecydują się obejrzeć film. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór aktorów.

Na casting do filmu zgłaszają się nie tylko profesjonaliści. Często można tam spotkać amatorów, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości, a być może zostać zauważonym. Może się okazać , że będzie to pierwszy krok do aktorskiej kariery. W komisji zwykle zasiada kilka osób, między innymi reżyser, operator kamery i oczywiście producent, który zwykle ma ostatnie słowo. Osoba zgłaszająca się na casting do filmu, zostanie poproszona o zaprezentowanie swoich umiejętności. Zwykle jest to krótki tekst, dialog lub inne zadanie do wykonania. Żeby udało się zdobyć rolę, trzeba pokonać często setki kandydatów, wykazać się czymś wyjątkowym, co zostanie zauważone i docenione. Oczywiście przyszły aktor musi mieć doskonałą dykcję, a kamera powinna go kochać. Komisja wie, kogo konkretnie szuka i kiedy taki ktoś się trafi, na pewno zostanie zauważony.

Casting do filmu to dla przeciętnego człowieka nie lada wyzwanie. Kilkugodzinne oczekiwanie na swoje pięć minut, często trwa wieczność. Tłum ludzi przekrzykujący się nawzajem to chleb powszedni takich akcji. Jedni spokojnie czekają na swoją kolej czytając książkę, inni słuchają muzyki , a jeszcze inni niecierpliwie krążą po korytarzach. Każdy oczekujący wierzy, że w końcu się uda i dostaną rolę. Szanse są wyrównane, ale tylko wybrani przez komisję będą szczęściarzami.

Filmowcy coraz chętniej sięgają do banków twarzy. Dlatego coraz więcej osób zgłasza się do agencji castingowych, które gromadzą w swoich bazach zdjęcia i dane osób, które powierzają swoją karierę w ich ręce. Każdy może się zgłosić do takiego pośrednika i stworzyć swoje portfolio z ofertą skierowaną do producentów filmowych , agencji reklamowych i innych pracodawców działających w branży artystycznej. Zdarza się, że producent szukający obsady do swojego filmu, korzysta z banku twarzy, wybiera kilkanaście osób, które wydają się odpowiednie do roli i za pośrednictwem agencji, wysyła zaproszenie na casting do filmu.

Każdy kto wierzy, że ma talent aktorski i chciałby spróbować swoich sił na planie filmowym musi pogodzić się z faktem, że casting do filmu to jedyna, skuteczna droga do zaistnienia na małym, ale także dużym ekranie. Trzeba mieć naprawdę ogromne zaparcie i uzbroić się w pokłady cierpliwości. Tylko wytrwałe dążenie do celu, może przynieść oczekiwane efekty. Nie należy rezygnować z marzeń i poddawać się po pierwszych niepowodzeniach. W końcu na pewno uda zabłysnąć i zdobyć upragnioną filmową rolę, nawet tę drugoplanową.

Dodaj komentarz