Menu

Dobra komedia

- Gatunki
Dobra komedia

Dobra komedia filmowa zazwyczaj przedstawia wszelkie sytuacje i postacie, w taki sposób, że wywołują u widza śmiech. Nie można w zasadzie dokonać obiektywnej oceny, który film zasługuje, aby o nim powiedzieć: bardzo dobra komedia. Każdy widz ma prawo wybrać inny tytuł, który szczególnie przypadł mu do gustu. Poniżej lista pozycji filmowych zarówno polskich i zagranicznych, która powinna się przydać na wieczorny seans:

1. Pulp Fiction (Pulp Fiction, 1994, reż. Quentin Tarantino)

Film Quentina Tarantino choć gatunkowo nie jest komedią, to jednak zawiera tyle humorystycznych sytuacji, że bez wątpienia wywołują salwy śmiechu u widza. To najsłynniejszy film tego reżysera, który powinien być obowiązkowy z gatunku dobra komedia.

2. Żandarm z St. Tropez (Le Gendarme de Saint-Tropez, 1964, reż. Jean Girault)

Żandarm z St. Tropez” to dobra komedia i jedna z części przygód inspektora Ludovica Cruchota (Louis de Funes). Akcja filmu rozgrywa się na Lazurowym Wybrzeżu, w nadmorskim kurorcie,w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Śmieszą nie tylko problemy z jakimi na co dzień borykają się stróże prawa, ale stosunek służbowy szefa do komendanta Gerbera (w tej roli Michel Galabru) i do podwładnych. Film na pewno obejrzą fani przede wszystkim de Funesa, bo jego gra to klasyka stylu. Oczywiście.

3. Powrót do przyszłości (Back to the Future, 1985, reż. Robert Zemeckis)

Powrót do przyszłości” to połączenie filmu przygodowego i science fiction, to nie tylko dobra komedia, ale jeden z najlepszych filmów fantastycznonaukowych. Film opowiada o nastolatku, który zaprzyjaźnił się z pozoru szalonym wynalazcą i przy pomocy pojazdu samochodowego przenosi się w czasie do okresu, w którym jego rodzice kończyli liceum. Mnóstwo przezabawnych sytuacji, problemy z powrotem do współczesności i wiele innych przygód zasługuje na obejrzenie.

4. Chłopaki nie płaczą ( 2000, reż. Olaf Lubaszenko)

Chłopaki nie płaczą” to świetnie zagrana rola skrzypka Kuby (Maciej Stuhr), który przez przypadek trafia na mafijną transakcję. Następuje strzelanina i ginie walizka wypełniona pieniędzmi. O kradzież posądzony zostaje Kuba i ścigany przez gangsterów. Dobra komedia, która bawi i śmieszy.

5. Kiler (1997, reż. Juliusz Machulski)

Jurek Kiler (Cezary Pazura) – taksówkarz, przeciętny człowiek, który przez przypadek zostaje pewnego dnia aresztowany i trafia do więzienia. Policja bierze go za niebezpiecznego i profesjonalnego zabójcę o pseudonimie Kiler. Nieporadny, nieśmiały człowiek nagle utożsamiany jest ze światowej sławy gangsterem. Pościgi, wielkie perypetie i w końcu schwytanie prawdziwego zabójcy nie zmienia opinii otoczenia o taksówkarzu, uważany jest nadal za groźnego przestępcę.

Jeszcze wiele innych filmów z gatunku dobra komedia polska zasługuje by je zobaczyć. Na uwagę widza zasłużył film „Sami swoi”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Poranek kojota”, „Konsul”. ‘Zróbmy sobie wnuka”, „U Pana Boga za piecem”, „Wkręceni”, „Och Karol 2”, „To nie tak jak myślisz kotku”, „Lejdis”. Każdy z nich rozśmieszy i rozbawi do łez.

Dodaj komentarz