Menu

Dobry dramat psychologiczny

- Gatunki
Dobry dramat psychologiczny

Widzowie często w poszukiwaniu dobrego filmu kierują się obsadą gwiazdorską, dobry dramat psychologiczny, to nie tylko dobra gra znanych aktorów, ale głęboki przekaz, który trafia do naszej podświadomości. To film, który trzyma w napięciu i każe przeżywać trudności bohatera. Poniżej lista filmów, z kategorii dobry dramat psychologiczny, która warta jest obejrzenia:

1. „Śmierć i dziewczyna” (1994, reż. Roman Polański)

Dramat, który, powstał na podstawie sztuki Ariela Dorfmana, rozgrywa się w większości w jednym pomieszczeniu, głównie grają trzej aktorzy Ben Kingsley, Sigourney Weaver i Stuart Wilson. Film wciąga widza w opowieść o ciemnej stronie ludzkiej natury. Dobry dramat psychologiczny w reżyserii Romana Polańskiego jak zwykle zasługuje na obejrzenie.

2. „Krótki film o zabijaniu” (1987, reż. reżyseria: Krzysztof Kieślowski)

Dobry dramat psychologiczny “Krótki film o zabijaniu” jest jednym z dziesięciu filmów opowiedzianych przez Krzysztofa Kieślowskiego historii z cyklu „Dekalog”. Historie z życia ludzi, które propagują wartości religijne, moralne. Choć zamiar reżysera był zupełnie inny, to znalazł się na liście chętnie oglądanych wraz z pozostałymi częściami stanowiącymi całość „Dekalogu”. Ciekawie przedstawione historie ludzi i ich motywy działania, zmuszają także widza do zastanowienia się co kierowało ich postępowaniem. Warto obejrzeć wszystkie, bo każda porusza inny obszar ludzkich spraw.

3. „Opętanie” (1981, reż. Andrzej Żuławski)

Młoda kobieta o imieniu Anna postanawia pewnego dnia opuścić swoją rodzinę bez szczególnego powodu. Jej mąż Mark pragnie znaleźć przyczynę i zaczyna swoją żonę śledzić .Z początku podejrzewa, że ma może to jest inny mężczyzna. Prawda jest zupełnie inna, zostawiła męża i kochanka wiedziona fascynacją dziwnej istoty. To dobry dramat psychologiczny, który zaciekawi każdego.

4. „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975, reż. Milos Forman)

Szuler złodziejaszek, chuligan McMurphy udaje psychicznie chorego, aby uniknąć więzienia. Trafia do zakładu psychiatrycznego. Jednak szpital wcale nie jest bezpiecznym miejscem, za jaki uważał wcześniej. Oddziałem rządzi bardzo despotyczna siostra Ratched, stosuje okrutne i bolesne metody mające zaprowadzić spokój. McMurphy widząc zastraszanie pacjentów. Buntuje się, aby pokazać, kto tu rządzi. Jednak to przynosi odwrotne i nieprzyjemne skutki dla niego i współtowarzyszy.

5. „Podziemny krąg” (1999, reż. David Fincher)

Film “Podziemny krąg” pokazuje brutalnych szaleńców, którzy najpierw okładają się pięściami, aż tryska krew, zaś potem chcą wysadzić w powietrze pół Ameryki. Ich działanie wydaje się usprawiedliwione, bo walka na pięści pozwala budować dziwne relacje, rozładowuje emocje, odpręża. Być może jest to sposób, aby uchronić tych mężczyzn przed samotnością i wszystkimi elementami nowoczesnej egzystencji. Wkrótce dochodzi do aktów terroryzmu.

Do powyższej listy każdy widz zapewne dołączy swoje ulubione i godne obejrzenia tytuły, bo dobry dramat psychologiczny, potrafi zaciekawić, skłonić do analizy postaw i zachowań.

Dodaj komentarz