Menu

Nagroda Akademii Filmowej, czyli Oscary

- Festiwale
Nagroda Akademii Filmowej, czyli Oscary

Przejdźmy chyba do najważniejszego wydarzenia na świecie. Z pewnością dużo ważniejszy od Cannes, czyli Oscary. Nagroda Akademii Filmowej to coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy filmowej, znanej jako Oscary. Nagroda została ufundowana w 1972 roku. Do nagrody kwalifikują się nominacje, które zostały nadane dla filmów poprzedzające poprzedni rok kalendarzowy. Oscary są zwykle wręczane wczesną wiosną.
Nagroda jest przyznawana zazwyczaj filmom angielskojęzycznym, chyba, że kategoria jest inna. Oscary są uważane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową i bez wątpienia do ta nagroda otwiera drzwi do międzynarodowej kariery i najbardziej wartościowych kontraktów. Warto powiedzieć troszkę o historii tego wydarzenia. Pierwsze Oscary zostały zaprezentowane w 1929 roku. Gala trwała zaledwie 15 minut. To dużo krócej niż ówczesne gale. Odbyła się przy towarzystwie 250 osób.
Ze zwiększeniem zainteresowania gali przyczyniły się z pewnością media, radio aż w końcu telewizja. W dzisiejszym świecie z pewnością internet, gdzie można się dowiedzieć praktycznie wszystkiego. Wyniki były podawane do gazet do publikacji koło 23 w nocy jeszcze tego samego dnia. Przestano to robić, kiedy zanotowano „wpadkę”. Podano wynik jeszcze przed poznaniem zwycięzcy. Od tego czasu Akademia używa zapieczętowanych kopert to wyławiania zwycięzców, aby nikt niepowołany nie mógł dowiedzieć się kim jest i nie podał informacji do gazet.
Poza kopertami zmieniło się miejsce, gdzie odbywały się Oscary. Zmieniono je na teatr, gdyż poprzednie miejsce nie było w stanie pomieścić takiej grupy ludzi. Było to w latach 40. Pierwszą transmisję można było zobaczyć w 1944 roku, tuż po przeniesieniu do teatru. Jednak z czasem to teatr nie mógł pomieścić tak dużo osób, wymyślono coś innego.
Sama statuetka przedstawia rycerza, który opiera się na dwuręcznym mieczu. Nazwa Oscary tak naprawdę wzięła się stąd, że Margaret Herrick, pracownica biblioteki Akademii powiedziała, że statuetka przypomina jej wuja – Oscara Pierce’a. Spodobało się to jednemu dziennikarzowi i zaczął używać tego określenia w swoich felietonach. Inna legenda głosi, że nazwę nadała Bette Davis. Jest wiele teorii na ten temat, ale jak było naprawdę – tego nie wie nikt. Na szczęście przestało używać oryginalnej nazwy – Academy Award of Merit, i całe szczęście. Oscary jest dużo lepszą nazwą moim zdaniem.
Można wyróżnić naprawdę wiele kategorii od producentów aż do kostiumów i charakteryzacji. Najwięcej Oscarów zdobył „Titanic” czy chociażby „Władca Pierścieni – Powrót Króla”. Najlepsze jest w tym, że „Władca Pierścieni” ile dostał nominacji – tyle dostał nagród, czyli aż 11. Ale warto podkreślić, że to „Titanic” dostał najwięcej nominacji, sama uważam go za film ponadczasowy.
W 2015 roku będziemy mieli do czynienia z 89 edycją już Oscarów. Być może na 90 edycję czy też 100 edycję będzie przewidziany jakiś jubileusz z tej okazji. Jak widać temu wydarzeniu nie było po drodze z początku z tego względu, że brakowało mediów masowego przekazu. Jak można się domyślić dużo dziś robi internet, który dużo szybciej przesyła informację o wydarzeniu. Dziś jest wydarzeniem prestiżowym, które zna praktycznie każda osoba.

Dodaj komentarz