Menu

Najlepszy horror

- Gatunki
Najlepszy horror

Nie ma chyba osoby, która nie lubi filmów o tematyce horroru. Horror jest tym gatunkiem filmu, który jest silniejszy w przekazie niż triller. Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje odmiany na wieczornym seansie i obejrzenia filmu, przy którym można się bać. Najlepszy horror przedstawia obrazy grozy ukazujące czerwoną substancję tryskającą po całym ekranie, obrazy wzmacniane akustycznie. Pokazuje bezsilność ludzką i strach potęgowany jękami, wrzaskami, odgłosami narzędzi do ćwiartowania, odcinanymi i jeszcze długo sprawnie biegającymi kończynami. Film grozy budzi nasze zainteresowanie wyłącznie abstrakcyjną wizualizacją.

Najlepszy horror potrafi spowodować, że jego odbiorca przez cały czas trwania seansu ze strachem i przerażeniem skupia się na akcji filmu i to jest właśnie sedno udanego dzieła filmowego. To strach i przerażenie, odczuwane podczas oglądania sprawiają, że będzie to dla nas najlepszy horror, który obejrzymy jeszcze raz i kolejny.

Omawiana poniżej piątka tytułów została przedstawiona i ułożona na podstawie dat powstawania filmów. Większość z nas z pewnością się zgodzi, że każdy z tytułów zasługuje na miano najlepszy horror, a oto one:

1. Dziecko Rosemary (1968, USA)

Film Romana Polańskiego pokazał niesamowity klimat i uznany za jeden z najlepszych filmów grozy w historii. Genialna muzyka Krzysztofa Komedy oraz atmosfera paranoi zagrożenia wokół bohaterów sprawiają, że trzymają widza w napięciu.

2. Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974, USA)

Idealne balansowanie pomiędzy grozą, a groteską, brutalne, przerażające, pełne napięcia i przerażenia dzieło. Warto obejrzeć i warto się bać.

3. Omen (1976, USA)

Szóstego miesiąca, szóstego dnia, szóstej godziny w Rzymie rodzi się chłopiec Damien, którego matka oddaje do adopcji, w tym samym czasie i szpitalu na świat przychodzi i zaraz umiera syn ambasadora USA, Roberta Thorna (Gregory Peck). Mąż nie chce przekazać żonie Katherine (Lee Remick) tej wiadomości i postanawia powiedzieć jej, że Damien jest ich dzieckiem, ale nawet nie przypuszczał, że jest dzieckiem… Film demoniczny i trzymający w napięciu

4. Obcy – 8. pasażer „Nostromo” (1979, USA)

Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbardziej przerażających filmów w historii kina. To najlepszy horror, który doskonale łączy elementy science fiction, dramatu człowieka mierzącego się z wszechpotężnymi siłami oraz postneogotyckiego horroru.

5. Kobieta w czerni (2012, Wielka Brytania)

Dlaczego właśnie film „Kobieta w czerni” zasługuje na uznanie go za najlepszy horror ? Tą kwalifikację zapewniły filmowi niesamowite emocje, jakie towarzyszą widzowi podczas całego filmu. Ciekawa historia, wywołująca chwilami bezradność sytuacji, świetna obsada powoduje, iż warto film obejrzeć.

Najlepszy horror to miano przysługuje innym świetnym pozycjom filmowym, jak choćby „Egzorcysta” (1973, USA) , „Halloween” (1978, USA), „Koszmar z ulicy Wiązów” (1984, USA) czy „Świt żywych trupów” (2004, USA). Nie sposób wszystkich wymienić, a kolejność mogłaby być zupełnie inna, zależy to od widza i jego gustu.

Dodaj komentarz