Menu

Postprodukcja

- Produkcja filmów
Postprodukcja

Zanim powstanie pełnometrażowy film, poprzedzają go kolejne, często długotrwałe i czasochłonne etapy. Po pierwsze musi znaleźć się odpowiedni pomysł, który w formie scenariusza stanie się zalążkiem filmu. Po drugie trzeba znaleźć aktorów, którzy po zapoznaniu się z historią jaka ma być zekranizowana, zechcą wcielić się w role bohaterów. Po trzecie i to chyba najważniejszy punt, producent, czyli ktoś kto zajmie się finansowaniem całego przedsięwzięcia, znajdzie sponsorów, zatrudni ekipę i będzie trzymał pieczę nad wszystkimi poszczególnymi etapami. Jego rola jest bardzo ważna, interesują go castingi, kręcenie poszczególnych scen, a także postprodukcja. Jednocześnie ma niewdzięczne zadanie. Kiedy film okaże się sukcesem, na niego głównie spada splendor i sława, a także większa część dochodu. Jeśli produkcja będzie klapą, to również on najwięcej na tym traci, nie tylko zainwestowanych środków, ale także dobrą opinię.

Kiedy kolejne etapy produkcji są zakończone, materiał nakręcony, przychodzi czas na montaż gotowego filmu, podstawienie dźwięku i inne niezbędne czynności. Tym wszystkim zajmuje się postprodukcja. Jest to niezwykle żmudny i pracochłonny proces. Z setek nakręconych scen, dubli, ścieżek dźwiękowych, trzeba wybrać tylko te najlepsze, które przyczynią się do powstania filmu o najwyższej jakości wyrazu artystycznego. Postprodukcja zajmuje się także postsynchronem, czyli dialogami, które nagrywa się w studiu nagrań i tak uzyskany wysokiej jakości dźwięk, nakłada się na te, nagrane podczas kręcenia poszczególnych scen. Ważne jest, żeby dźwięk był idealnie zsynchronizowany z obrazem. Montując film często wykorzystuje się zarówno dźwięki nagrywane bezpośrednio i miesza się je z postsynchronem. Uzyskana w ten sposób ścieżka dźwiękowa daje odpowiednią dramaturgię i realizm filmu. Postprodukcja zajmuje się także dodawaniem napisów. Muszą one być właściwie rozstawione i wyświetlać się dobrym rytmie, tak aby oglądający film, był w stanie przeczytać cały tekst konkretnej sceny. Wykonuje także czołówkę filmu, z której widz dowie się o osadzie, a także realizatorach produkcji.

Postprodukcja to trudny fach, dlatego do tego zadania należy wybierać firmy z długoletnim stażem w tej dziedzinie, mogące się pochwalić wieloma sukcesami w branży filmowej. Nie warto korzystać z usług początkujących specjalistów. Aby film był fachowo zmontowany, z odpowiednim udźwiękowieniem, efektami specjalnymi musi zająć się tym profesjonalista znający się na swojej pracy. Najlepiej żeby zespół specjalistów miał doświadczenie z różnymi produkcjami, zarówno krótkimi filmami reklamowymi, ale także fabularnymi. Działając wspólnie, wymieniając poglądy, a czasami nawet się spierając, stosują najlepsze rozwiązania, a dzięki temu efekt końcowy montażu jest doskonały.

Kiedy postprodukcja kończy swoją żmudną pracę, można zobaczyć jej efekty na pokazie kolaudacyjnym. Jeśli wszystko jest w najlepszym porządku, można zacząć promocję i reklamę filmu oraz wyświetlać zwiastun, który zachęci potencjalnych widzów do jego obejrzenia.

Dodaj komentarz