Menu

Przyjaciele – najpopularniejszy sitcom świata

- Produkcja filmów
Źródło: Lakiery hybrydowe neonowe
Przyjaciele – najpopularniejszy sitcom świata

Sitcom to specyficzny gatunek serialu telewizyjnego, którego scenariusz opiera się przede wszystkim na zgrabnie i naturalnie zaaranżowanych gagach sytuacyjnych. Czasem szczególnej popularności tego rodzaju telewizyjnych produkcji były lata 90. XX wieku, zaś za najlepszego przedstawiciela tego gatunku widzowie i krytycy zgodnie uznają amerykański serial Przyjaciele. Do czasów obecnych serial bije rekordy popularności, odtwarzany obecnie po raz kolejny przez stacje telewizyjne, a także dostępny w wielu witrynach internetowych w trybie online. Pozostaje swoistym wzorem dla kolejnych twórców tego typ produkcji, choć trzeba przyznać że poza świetnym scenariuszem serial miał szczęście także do dobrych odtwórców głównych ról oraz niezapomnianej atmosfery lat 90., która wciąż jest dobrze uchwytna w nagranych odcinkach.

O życiu z przymrużeniem oka

Fabuła rozpisanego ostatecznie na dziesięć sezonów serialu, koncentruje się na przedstawieniu losów sześciorga przyjaciół, którzy mieszkają w Nowym Jorku. Wśród tej szóstki jest rodzeństwo, Monica i Ross, ich szkolni przyjaciele Rachel i Chandler oraz współlokatorzy, Phoebe i Joey. Każda z tych osób posiada specyficzne cechy charakteru i inny bagaż życiowych doświadczeń, przez co cała paczka jest jednocześnie świetnie zgrana, jak też bardzo kolorowa. Serial prezentuje nie tylko ich osobiste perypetie związane z życiem w wielkim mieście, ale również niekiedy skomplikowane losy ich wzajemnych relacji. Dość powiedzieć, że Monica i Chandler zostają małżeństwem, zaś Ross i Rachel trwają w skomplikowanym związku uczuciowym przez cały serial. Pretekstem do zakończenia serialowej opowieści, która zapewne mogłaby trwać w nieskończoność w oczach wiernych fanów, była wyprowadzka bohaterów z mocno kojarzonego z serialem mieszkania o fioletowych ścianach.

W ostatnich latach świat dosyć regularnie elektryzują plotki, że twórcy kultowego serialu mogliby stworzyć razem jakiegoś rodzaju kontynuację, na przykład kinową wersję jakiegoś epilogu, jednak takie plotki są szybko dementowane przez samych zainteresowanych. Mimo wszystko, wspólne pojawienie się znanych z produkcji gwiazd, także w programach typu talk-show, jest zawsze mile widzianym przez fanów wydarzeniem. Przyjaciele byli emitowani przez dekadę, w latach 1994-2004. Mimo upływu czasu nie zdezaktualizował się za bardzo, obecny w nim humor wciąż potrafi bawić do łez, a bohaterów trudno nie darzyć sentymentem. Dla aktorów były to role życia, przez co trudno im zerwać z utrwalonymi w powszechnej świadomości wizerunkami.

Dodaj komentarz