Menu

Sopot Film Festiwal

- Festiwale
Źródło: Wyjazdy studenckie
Sopot Film Festiwal

Kolejnym ważnym wydarzeniem w Polsce o którym można wspomnieć to kolejny festiwal filmowy. Sopot Film Festiwal jest corocznym wydarzeniem przyznający statuetki, która nazywa się Parasolnik oczywiście w dziedzinie filmu. Jak nazwa wskazuje festiwal odbywa się w Sopocie od praktycznie 2001 roku. Filmy, które trafiały do Cannes najpierw były wyświetlane na tym festiwalu.
Sopot Film Festiwal ma także bogatą historię jeśli chodzi o sam festiwal. W roku 2008 celem festiwalu było zaprezentowanie prac osób, które pod wpływem cyfrowego światła, nowej metody w designie czy też obróbce obrazu cyfrowego. Od 2009 roku można było zaobserwować nową formułę. Z konkursu dla filmów krótkometrażowych przekształcili w festiwal filmów długometrażowych. Można także zaobserwować niektóre sekcje konkursowe.
Sopot Film Festiwal zorganizował konkurs kina fantastycznego, który jest przeznaczony dla filmów pełnometrażowych fabuł i animacji w klimacie kina fantastycznego. W konkursie mogą być zaprezentowane filmy od absurdu do groteski, poprzez kino akcji i przygody, aż po thriller i horror. Trzeba wspomnieć, że jako jedyny festiwal w Polsce tworzymy pełnometrażowy konkurs kina fantastycznego.
Kolejną sekcją konkursową na Sopot Film Festiwal jest sekcja konkursu krótkometrażowego. Postanowiono nie zdecydować z tej sekcji, ale lekko ją zmodyfikować. Ten konkurs jest przeznaczony tylko i wyłącznie do krótkometrażowych produkcji. Głównie filmów czy też animacji. Tematem przewodnim w każdym roku są „Nowe Formy i Zjawiska”. Mile widziane są animowane filmy fabularne. Wszystko naprawdę ma swoje miejsce w internecie, można dokonać wszystkiego. Tutaj, gdzie grafika 3D jest praktycznie często spotykanym zjawiskiem, a nie jak dekady wcześniej.
Sopot Film Festiwal jak widać potrafi połączyć wszystkie środowiska autorów filmów krótkometrażowych jak pełnometrażowych Co prawda festiwal trzeba było odrobinę zmodyfikować, aby odnaleźli się na nim wszyscy twórcy filmów czy też animacji.
Dość fajną sekcją konkursową podczas Sopot Film Festiwal jest 1-2, czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych. Ten konkurs jest skoncentrowany na promocji debiutów i drugich twórców filmów praktycznie z całego świata. W 2015 roku zostało przygotowane wiele ciągów tematycznych, aby urozmaicić istotę samego festiwalu. Poza tym nie zabraknie z pewnością paneli dyskusyjnych czy też spotkań z twórcami. Zapowiada się całkiem przyjemnie, jak co roku. Poza tym można zwiedzić wystawy oraz iść z dziećmi na koncert kina niemego przeznaczonego właśnie dla najmłodszych. Jeśli dla nas to niewystarczające to możemy wybrać się na różne warsztaty filmowe.
Sopot Film Festiwal z pewnością jest wydarzeniem, na którym będzie się dużo działo i nie będzie można narzekać na nudę. Festiwal odbywa się co roku w równolegle jednych z najważniejszych miejsc kulturalnych w Sopocie. Jest to dość duże wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć pod żadnym pozorem. Wydaje mi się, że warto odwiedzić to miejsce chociażby dlatego, żeby zobaczyć jak wygląda organizacja takiego festiwalu.

Dodaj komentarz