Menu

Wytwórnie filmowe

- Produkcja filmów
Wytwórnie filmowe

Przemysł filmowy to bardzo dochodowa branża. Gaże zagranicznych aktorów liczone są w milionach dolarów. Wytwórnie filmowe prześcigają się w coraz to nowych realizacjach i efektach specjalnych. O ile zachodni przemysł filmowy święci triumfy popularności , to rodzime produkcje warte obejrzenia i przynoszące spektakularny sukces kasowy, zdarzają się rzadko. Jest to dość dziwne zjawisko, ponieważ polscy filmowcy są znani z bardzo dobrego warsztatu. Być może to poruszana tematyka filmowa i wykorzystywanie utartych schematów, nie przyciąga licznego grona widzów.

Polskie wytwórnie filmowe można podzielić na te państwowe, z długoletnią historią, które przez lata cieszą się doskonałą opinia i jakością swoich produkcji, podlegające pod resort ministerstwa kultury. I prywatne lub sprywatyzowane wytwórnie filmowe, które zwykle realizują mniejsze produkcje. Do najbardziej znanych i największych należy Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych znajdująca się w Warszawie. W ośrodku tym powstają filmy od momentu pomysłu i scenariusza, na kopii kinowej kończąc. Początki swojej działalności notuje na rok 1949. To właśnie tutaj, przez lata powstawały setki odcinków popularnej Polskiej Kroniki Filmowej. W jej halach powstały najsłynniejsze polskie produkcje filmowe. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi tworzyli swoje najsłynniejsze filmy właśnie z tą marką. Po dziś dzień wytwórnia prężnie działa i jest największym państwowym przedsiębiorstwem w tej branży, wiodącym producentem zarówno filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Co więcej wspiera młodych, dopiera zaczynających karierę filmową twórców. Dzięki pomocy wytwórni ich dzieła mogły ujrzeć światło dzienne i być pokazane szerszej publiczności.

Oczywiście nasze krajowe wytwórnie firmowe, mimo iż pracują tam wybitni fachowcy i uznani specjaliści, nigdy nie będą tak rozsławione jak amerykańskie. W Stanach Zjednoczonych jest około 70 wytwórni, które głównie specjalizują się w produkcjach filmów fabularnych, ale także animowanych. Najsłynniejsze wytwórnie filmowe, między innymi Paramount Pictures, może się pochwalić ponad 100 letnią działalnością. Zajmuje się nie tylko produkcją i dystrybucją filmów, ale także seriali telewizyjnych dla dzieci, ale także dla dorosłych widzów. Podobną historię ma wytwórnia Universal Pictures, która istnieje od 1912 roku. To tu powstały kultowe filmy „Szczęki”, „Szybcy i wściekli” czy najbardziej dochodowy film w historii „Park Jurajski”. I choć nie obyło się bez tragicznych wydarzeń w historii wytwórni, między innymi dwa ogromne pożary, które dokonały ogromnych zniszczeń, zarówno taśm filmowych, jak i dekoracji, to w dalszym ciągu jest ona wiodącą w tej branży firmą. Warto wspomnieć także o rosyjskiej kinematografii. Wytwórnie filmowe rodem ze wschodu, miedzy innymi Mostfilm, największa z nich, również ma długoletnią historię. Słynna na całym świecie produkcja „Świat się śmieje” z 1934 roku, została właśnie tam wyprodukowana.

Wytwórnie filmowe przyczyniają się do rozwoju przemysłu filmowego i są źródłem rozrywki. Bez nich nie powstałyby najsłynniejsze produkcje, które mogły zobaczyć miliony widzów na całym świecie.

Dodaj komentarz