Polskie kino i telewizja z roku na rok rozwijają się coraz szybciej i dynamiczniej. Każdy kolejny sezon przynosi nie tylko wiele nowości prezentowanych na szklanym ekranie, ale i mnóstwo „starych”, znanych i lubianych programów, audycji czy seriali ma swoje kontynuacje. Niektóre z nich emitowane są nieprzerwanie przez wiele lat i pomimo tego nie nudzą się szerokiej rzeszy fanów, która stopniowo stale się powiększa. Wielu spośród wielkiego grona amatorów danego serialu nie wyobraża sobie dnia bez kolejnego odcinka uwielbianej telenoweli lub, co gorsza, przerwy w jego emisji. Polacy upodobali sobie kilka telenoweli, których odcinki stale przyciągają odbiorców przed szklane ekrany telewizorów. Od stosunkowo niedawna większość odcinków każdej produkcji można oglądać nie tylko w telewizji, ale też na poszczególnych platformach internetowych, w których otwieranie danego odcinka jest zasadniczo darmowe. Opłaty mogą się pojawić głównie przy pragnieniu odtwarzania prapremier, czy najnowszych odcinków. Zatem które seriale są najpopularniejsze na ternie Polski w gronie naszych rodaków? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
„Na dobre i na złe”
To zdecydowanie jeden z najbardziej kultowych polskich seriali doby XXI wieku. Emisja jego pierwszego odcinka odbyła się 7 listopada 1999 roku i trwa do dziś. W przeszłości każdy kolejny premierowy odcinek ukazywał się na antenie TVP2 w niedzielę o godzinie szesnastej. Obecnie mają one premierę w środę po godzinie dwudziestej. Serial ten zdobył kilka wyróżnień, w tym Telekamerę Tele Tygodnia, przyznaną mu kolejno w 2001, 2002 i 2003 roku w kategorii „Najlepszy serial obyczajowy”. Serial „Na dobre i na złe” przedstawia życie, działania i codzienne zmagania z losem pracowników szpitala, głównie lekarzy i pielęgniarzy oraz jego pacjentów. Jego akcja toczy się głównie w fikcyjnym, podwarszawskim miasteczku o nazwie Leśna Góra. Tamtejszy szpital jest świetnie wyposażony i trafiają do niego osoby z nawet najcięższych wypadów. Cały personel jest bardzo przyjaźnie nastawiony, wszyscy się ze sobą przyjaźnią i stanowią zgraną społeczność. Oczywiście szpitala i pracujących w nim osób nie omijają ciężkie momenty, kłopoty i problemy, jednak w większości wypadków z każdej opresji udaje się znaleźć komfortowe wyjście.
„Barwy szczęścia”
To najpopularniejszy pod względem oglądalności serial, zaraz po kultowym „M jak miłość”. Czasy emisji pierwszego odcinka serialu sięgają 27 września 2007 roku. Już od początku jego wyświetlania ma on bardzo szerokie grono oddanych fanów, którzy z niecierpliwością czekają na kolejny odcinek ulubionej produkcji, który pojawia się w każdy poniedziałek, wtorek, środę i czwartek na antenie TVP2. W każdym spośród tych dni przed premierowym odcinkiem można oglądać powtórkę poprzedniego, by stale być „na bieżąco”. Odtworzone odcinki można także podziwiać w weekendy lub na stronie internetowej TVP, czy też poprzez aplikację tej stacji, możliwą do pobrania na urządzenia mobilne. Serial „Barwy szczęścia” przedstawia losy kilku warszawskich rodzin, mieszkających głównie na spokojnym osiedlu „Pod sosnami”. Do grona stałych i występujących od początku serialu bohaterów należą Kasia Górka – grana przez Katarzynę Glinkę właścicielka osiedlowego fitness clubu, a od niedawna przywódczyni wspólnoty mieszkaniowej. Marta Walawska, w której postać wciela się Katarzyna Zielińska, dziennikarka o skomplikowanym życiu osobistym, w toku akcji uzależniona od alkoholu, wielodzietna rodzina Pyrków obejmująca trzy pokolenia – dziadków: Teresę i Fryderyka, Marię i jej pięcioro dzieci: Iwonę, Agatę, Wojtka, Huberta i Stasia. Postaciom tym towarzyszy wiele innych twarzy, które czynią produkcję barwną, nieoczywistą i niezwykle fascynującą.
„M jak miłość”
O tym serialu nie trzeba mówić wiele. Chyba każdy Polak widział przynajmniej jeden odcinek kultowego serialu, których liczba sięga obecnie ponad tysiąc dwieście. Produkcja zdobyła wiele nagród, w tym kilka wyróżnień dla „Najlepszego serialu obyczajowego”, a w końcu „Platynową” Telekamerę Tele Tygodnia. Grająca w serialu główną rolę od jego początków, rodzina Mostowiaków, rozrasta się z odcinka na odcinek. Poszerza się także grono ich przyjaciół. Wielu bohaterów od lat pozostaje niezmiennych. Filarami serialu są nestorzy rodu, Barbara i Lucjan Mostowiakowie i ich dzieci: Marek, Marta i Maria.
Polacy należą do grona narodów lubujących się w oglądaniu seriali, szczególnie telenowel, przepełnionych intrygami, gorącymi romansami, a nawet gorzkimi zdradami. Najprawdopodobniej produkcje obyczajowe przypominają nam nasze własne życie, z jednej strony obrazujące w problemy, a drugiej jednak w szczęśliwe zbiegi okoliczności i koniec końców pozytywne rozwiązania.