Menu

Największe nagrody filmowe

- Produkcja filmów
Największe nagrody filmowe

Kierowanie się popularnością międzynarodową filmu przed wybraniem się na jego projekcję do kina lub zakup oryginalnej płyty albo wypożyczenie nagrania blue-ray, jest całkowicie uzasadnione. Na plakatach filmowych zachęcających do pójścia do kina niemal obowiązkowo umieszcza się w najważniejszym punkcie symbole informujące o zdobyciu jakiejś festiwalowej nagrody lub wyróżnienia – czy to w postaci statuetki czy złotego wieńca. W miejscu takim zawsze wymienia się nazwę festiwalu i im większa jego renoma – tym większa szansa na przyciągnięcie do kina dużej liczby widzów. Oczywiście musi znaleźć się też informacja o tym, w jakiej kategorii została przyznana ta nagroda, a kategorie powstają w zależności od imprezy bardzo różne.

W przypadku wielodniowych festiwali, na których masowo oceniane są dziesiątki filmów i ostatecznie po zsumowaniu głosów wszystkich widzów przyznaje się jedną nagrodę główną, najczęściej nosi ona nazwę Grand Prix, czyli wielkiej nagrody i jest najważniejszym wyróżnieniem. Często wielkie ceremonie czy konkursy filmowe oceniane są osobno przez powołane do tego celu komisyjne jury, przeważnie składające się z doświadczonych filmowców, producentów, reżyserów, operatorów czy aktorów. Jednocześnie wraz z takim organem swoje oceny wystawiają także zwykli widzowie, którzy w trakcie festiwalu oglądają wszystkie proponowane tytuły i wydają własne werdykty. Niejednokrotnie więc nagrodę główną i nagrodę publiczności otrzymują zupełnie inne tytuły.

Dla potrzeb marketingowych często jednak rozdaje się nagrody w takich kategoriach jak najlepsza scenografia, montaż, muzyka czy efekty specjalne. W każdej z tych dziedzin film może być przeciętny lub niesamowicie zrealizowany i nie trzeba być wielkim krytykiem sztuki filmowej, aby odróżnić średnio zmontowaną produkcję od takiej, w której każde cięcie i ujęcie jest precyzyjnie zaplanowane, przemyślane i zrealizowane. Filmy, którym udaje się zdobyć wyróżnienia w danym roku w kilku różnych kategoriach, niemal z miejsca mają szansę wygrania także w kategorii najlepszego filmu.

Wśród światowych tytułów i nagród najpoczytniejsze komercyjne znaczenie mają bez wątpienia Oscary – rozdawane są w Hollywood, gdzie powstają zdecydowanie najlepsze i najdroższe produkcje świata. Amerykański rynek kinowy i telewizyjny jest najbardziej dochodowy i najmocniej rozwinięty, wpływa na trendy na całym świecie i sprzedaje swoje produkty w najdalszych zakątkach planety, kształtując masową kulturę właśnie filmami i serialami. W interesie wszystkich producentów, krytyków filmowych, aktorów i reżyserów, jest więc utrzymywanie tego stanu dominacji na międzynarodowym rynku – nawet średnio profesjonalne i zrobione w pośpiechu dla doraźnego zysku produkcje, odpowiednio opakowane i sprzedane, mogą dać producentowi wielomilionowy zwrot. Dla wielu filmów najważniejsza jest obsada aktorska i na całym świecie nie brakuje milionów widzów, którzy chętnie pójdą na jakikolwiek film, byle tylko móc obejrzeć swojego ulubionego aktora lub reżysera w akcji.

Dodaj komentarz